Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2010, sygn. ILPP2/443-803/10-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-803/10-2/MN

Jaką stawką VAT jest opodatkowana sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 1 czerwca 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 2 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT nie korzystającym ze zwolnienia. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Podatnikiem VAT jest z tytułu osiągania przychodów z najmu nieruchomości pofabrycznej. Prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na tym terenie naniesieniami: budynki pofabryczne, kanalizacja sanitarna, wodociąg, przyłącze energetyczne, telefoniczne nabył aktem notarialnym XX marca 2002 r. Nabycie było zwolnione od podatku VAT, gdyż sprzedawcy przy zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W myśl obowiązujących w okresie sprzedaży przepisów były to towary używane, których sprzedaż była zwolniona od podatku VAT. W 2008 r. Zainteresowany dokonał rozbiórki budynków na podstawie zezwolenia właściwych organów. Tym samym, na działce pozostały naniesienia w postaci: kanalizacji sanitarnej, wodociągu, przyłącza energetycznego. W 2010 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami. Sprzedaż nastąpiłaby z prywatnego majątku Zainteresowanego. Sprzedaż ta byłaby czynnością jednorazową i Wnioskodawca nie zamierza dokonywać jej w sposób częstotliwy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00