Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2010, sygn. ILPP2/443-718/10-4/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-718/10-4/EN

Czy kwota odszkodowania, którą Spółka będzie obciążała swoich Podwykonawców (w związku z poniesieniem przez Spółkę kosztów wynagrodzenia dla Dealera za wykonanie naprawy i/lub kosztu odszkodowania dla Zleceniodawcy za obniżenie wartości rynkowej pojazdu) będzie stanowiła wynagrodzenie za świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT a tym samym, czy Spółka będzie zobowiązana do wystawienia z tego tytułu na Podwykonawcę faktury VAT w rozumieniu art. 106 ust. 1 ustawy o VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku sygnowanym datą 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu 18 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania otrzymanego odszkodowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania otrzymanego odszkodowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej Spółka) jest firmą logistyczną, zajmującą się świadczeniem usług transportu krajowego i międzynarodowego, m.in. w zakresie przewozu fabrycznie nowych samochodów. Usługi te świadczone są na zlecenie podmiotów (dalej Zleceniodawców) zajmujących się dystrybucją fabrycznie nowych. Przewóz samochodów odbywa się z miejsca wskazanego przez Zleceniodawcę do wskazanego przez Zleceniodawcę odbiorcy (dalej Dealera). Zleceniodawca ma podpisaną umowę z Dealerem na dostawę nowych samochodów. Spółka świadczy ww. usługi przewozu samochodów we własnym zakresie lub korzysta z usług podwykonawców, tj. zewnętrznych firm transportowych zajmujących się przewozem samochodów (dalej Podwykonawcy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00