Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2010, sygn. ILPP2/443-554/10-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-554/10-2/MR

Czy Wnioskodawca może potraktować darowiznę jako dostawę zwolnioną od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana , przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jestem płatnikiem podatku od towarów i usług, a prowadzona przez niego od 20-tu lat, działalność gospodarcza jest całkowicie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT w wysokości 22%. Sprzedaż zwolniona nie występuje. W 2007 r. Zainteresowany zakupił na potrzeby prowadzonej działalności budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Nabycie było opodatkowane 22% stawką podatku VAT. Podatek naliczony przy zakupie został odliczony. Po zakupie Wnioskodawca dokonał ulepszenia budynku, co stanowiło około 37% wartości netto zakupionej inwestycji. Od ulepszenia podatek VAT w wysokości 22% został również w całości odliczony. Wnioskodawca całość wprowadził do ewidencji środków trwałych. Dnia x 2007 r. całą inwestycję Zainteresowany przekazał pod wynajem firmie, której właścicielem jest jego syn (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Na miesięczny czynsz Wnioskodawca wystawił faktury z należnym podatkiem VAT w wysokości 22%. Najem trwał do dnia x 2010 r. W tym dniu Zainteresowany przekazał swojemu synowi w formie darowizny całą nieruchomość wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00