Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2010, sygn. ILPP2/443-597/10-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-597/10-2/EN

Czy istnieje możliwość prawna odzyskania podatku od towarów i usług (VAT) w ramach realizacji projektu Budowa ulicy powiązanie dróg lokalnych z siecią dróg międzynarodowych i krajowych oraz otwarcie terenów inwestycyjnych odnosząc się do zadania dotyczącego budowy kanalizacji deszczowej a następnie przekazanie jej aportem do spółki miejskiej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2010 r. (data wpływu 26 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Gmina) przystąpił do realizacji projektu pn. Budowa ulicy powiązanie dróg lokalnych z siecią dróg międzynarodowych i krajowych oraz otwarcie terenów inwestycyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, w Ramach Osi Priorytetowej I Infrastruktura Transportowa, Działanie I. 1 Drogi. Przedmiotem niniejszego projektu jest budowa ulicy. W ramach projektu zostanie wybudowany odcinek drogi o długości 0.413 km, dwujezdniowej G 2/2 o szerokości pasa drogowego 40 m, wraz z kanalizacją deszczową, sanitarną, wodociągiem, kanalizacją teletechniczną oraz budową oświetlenia ulicznego. Odnosząc się do zasad kwalifikowalności wydatków do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zadania dotyczące budowy kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i budowy oświetlenia stanowią koszty niekwalifikowane projektu i nie podlegają dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i zostały sfinansowane ze środków własnych gminy. Natomiast budowa pasa drogowego, kanalizacji deszczowej, teletechnicznej stanowią koszty kwalifikowane projektu i podlegają dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po zakończeniu inwestycji Gmina-Miasto zamierza wnieść aportem do swej Spółki pod nazwą x kanalizację deszczową sanitarną i wodociągową. W związku ze zmianą stanu prawnego od dnia 1 kwietnia 2009 r. nowe inwestycje wnoszone do Spółki w formie aportu są opodatkowane podatkiem VAT na ogólnych zasadach. Dlatego też nakłady te uzyskują możliwość odliczenia podatku VAT. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Udziały w wymienionej Spółce w 100% posiada Gmina-Miasto. W związku z przekazaniem aportem do Spółki z o.o. kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej, które nastąpi na podstawie uchwały rady miejskiej i zostanie udokumentowane wystawioną przez Miasto na Spółkę z o.o. fakturą VAT, Gmina-Miasto uzyska możliwość odliczenia podatku VAT. Podstawę naliczenia należnego podatku VAT stanowić będzie wartość rynkową wniesionego wkładu niepieniężnego towaru, pomniejszona o kwotę podatku. Wobec powyższego podatek ten powinien zostać Miastu przez Spółkę z o.o. wypłacony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00