Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2010, sygn. ILPB2/415-767/10-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-767/10-2/WS
Stypendium uzyskane w Stanach Zjednoczonych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 21 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Pod koniec 2003 roku, mąż Wnioskodawczyni będący biologiem pracującym naukowo w dziedzinie biologii/medycyny otrzymał propozycję pracy w jednym z najbardziej renomowanych uniwersytetów na świecie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (zwanej dalej USA). Praca w tak renomowanej placówce naukowej gwarantuje bardzo dobre perspektywy w karierze naukowej na całym świecie. W związku z tym małżonkowie postanowili wraz z całą rodziną wyjechać do USA. Zainteresowana również jest pracownikiem naukowym (biolog). W związku z podjęciem decyzji przeniesienia się do USA skontaktowała się z kilkoma ośrodkami naukowymi w USA i ostatecznie przyjęła propozycję pracy na jednym z uniwersytetów. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że obie jednostki, w których pracowali małżonkowie, mają charakter niekomercyjny i prowadzą badania naukowe dla pożytku publicznego, których wyniki są bezpłatnie udostępniane całemu środowisku naukowemu (nie tylko w USA). W obu przypadkach pracując na stanowisku post-doc, małżonkowie realizowali programy naukowe fundowane przez rząd USA. Wymiernym wynikiem realizacji tych programów jest szereg publikacji naukowych, które są publicznie udostępnione przez renomowane wydawnictwa naukowe. Na podstawie deklaracji zapraszających jednostek naukowych dotyczących wynagrodzenia, małżonkowie otrzymali (każdy z nich z osobna) wizę typu J1 w ramach programu wymiany naukowej typu research scholar (naukowiec stypendysta). Dziecko małżonków otrzymało wizę zależną od utrzymujących ją rodziców typu J2.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right