Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2010, sygn. IPPB2/415-813/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-813/10-2/AK

Wystawienie weksla przez osobę fizyczną i przekazanie go odbiorcy weksla w zamian za przelew pieniężny

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24.09.2010 r. (data wpływu 29.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystawienia weksla przez osobę fizyczną i przekazanie go odbiorcy weksla w zamian za przelew pieniężny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.09.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystawienia weksla przez osobę fizyczną i przekazanie go odbiorcy weksla w zamian za przelew pieniężny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cypryjskiej podlegającej prawu cypryjskiemu. Ponieważ zgodnie z prawem cypryjskim spółka cypryjska nie może wypłacić dywidendy na rzecz swoich wspólników do czasu zakończenia pracy audytorów, a jednocześnie posiada w tym momencie odpowiednią ilość środków finansowych na wypłatę takiej dywidendy to zdecydowała się wypłacić wspólnikowi Wnioskodawcy kwotę dywidendy jaką miałby on otrzymać. Spółka chcąc być pewna, że Wspólnik nie będzie domagał się ponownej wypłaty kwoty dywidendy otrzyma weksel własny od Wspólnika na kwotę przypadającej dywidendy. Weksel ten rządzony będzie prawem polskim a kwota zobowiązania będzie określona w walucie EURO. W przypadku gdyby Wspólnik domagał się ponownej wypłaty kwoty dywidendy Spółka będzie posiadać weksel wystawiony przez Wspólnika. Wspólnik zabezpieczając wypłatę swojej części dywidendy uzyska płatność tej kwoty w wysokości 100% wartości dywidendy. W dniu wypłaty dywidendy Wspólnik byłby wezwany przez Spółkę do wypłaty z Weksla. Skasowanie weksla odbyłoby się w drodze umownej poprzez kompensatę w kwotą wypłacanej dywidendy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00