Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2010, sygn. IPPB1/415-615/10-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-615/10-2/AM

Opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 01.06.2010 r. (data wpływu 04.06.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nabył dwie działki gruntu, jedną w grudniu 2007 roku, drugą w styczniu 2008 roku. Druga działka została kupiona obok pierwszej z tego względu, że pierwsza działka była zbyt wąska na wzniesienie na niej budynku mieszkalnego. Miała bowiem niecałe 17 metrów szerokości, natomiast z lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej LPZP) wynikało, iż do zabudowy działki wymagane było 18 metrów szerokości. Po zakupie drugiej działki możliwe stało się już wybudowanie budynku mieszkalnego. Wymóg taki obowiązuje również w momencie składania zapytania, gdyż LPZP od momentu zakupu działki nie uległ zmianie.

W momencie nabycia część każdej z działek ujęta była w LPZP jako teren przeznaczony pod zabudowę (teren zabudowy mieszkaniowo usługowej) część zaś jako teren upraw rolnych i ogrodniczych. W aktach notarialnych dotyczących zakupu każdej z tych dwóch działek określone były jednakże tylko łączne ceny poszczególnych działek gruntu bez wyszczególnienia ceny części tych działek o różnym przeznaczeniu. Dla własnych potrzeb związanych z zaciągnięciem kredytu (wymóg procedur bankowych) na każdą z działek Wnioskodawca zamówił u rzeczoznawcy majątkowego operaty szacunkowe, które określały cenę rynkową całych działek bez wyszczególnienia ceny terenów o różnym przeznaczeniu w planie zagospodarowania. Wycena poszczególnych działek była wyższa niż ich rzeczywista cena zakupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00