Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2010, sygn. IPPP3/443-205/10-4/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-205/10-4/MPe
świadczone przez Wnioskodawcę kompleksowe usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługa pasażerów i ładunków statków powietrznych, składające się z szeregu czynności, które trzeba wykonać na terenie ściśle określonej nieruchomości, którą można zlokalizować co do miejsca i położenia (lotnisko/port lotniczy), należy zaliczyć do usług związanych z nieruchomościami, dla których miejscem świadczenia, zgodnie z art. 28e ustawy, jest miejsce położenia nieruchomości, czyli w tym przypadku Polska.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.02.2010r. (data wpływu 01.03.2010r.) uzupełnione w dniu 26.05.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 18.05.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia dla usług lotniskowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.03.2010r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 26.05.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 18.05.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia dla usług lotniskowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Przedsiębiorstwo P., jako państwowy organ zarządzający lotniskiem pobiera opłaty za wykonywanie usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym - wykaz szczegółowy zawiera katalog usług lotniskowych. Biorąc pod uwagę rodzaj przedmiotowych usług należy wskazać, że są one ściśle związane z nieruchomościami, jakimi dysponuje P. np. usługa polegająca na udostępnianiu przewoźnikom infrastruktury lotniskowej w celu wykonania startu i lądowania statku powietrznego, ze swej istoty wiąże się z udostępnieniem nieruchomości stwarzającej odpowiednie warunki do przeprowadzenia powyższych czynności. P. oddaje, więc do używania/korzystania przewoźnikom czy też innym podmiotom nie tylko płytę lotniska, ale także budynki znajdujące się na lotnisku jak i urządzenia potrzebne do wykonania ww. usług. Ponadto, każdy używający port lotniczy/lotnisko podmiot musi mieć zapewnioną niezbędną pomoc medyczną, ochronę przeciwpożarową oraz inne niezbędne do wykonania niniejszych usług wymogi techniczne takie jak np. utrzymywanie lotniska i jego elementów w stanie odpowiadającym warunkom technicznym określonym przez właściwy organ oraz zgodnie z danymi wpisanymi do rejestru lotnisk cywilnych. Zarządzający lotniskiem ma także obowiązek zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na terenie lotniska poprzez koordynowanie prac lokalnego zespołu do spraw bezpieczeństwa lotnisk. Przedmiotem obowiązków zarządzającego lotniskiem jest także m.in. organizowanie i utrzymywanie wizualnych pomocy nawigacyjnych, organizacja, urządzanie i utrzymanie pola naziemnego ruchu lotniczego, ocena warunków hamowania na drogach startowych czy też ochrona przed wtargnięciem zwierzyny. Ponadto zarządzający lotniskiem użytku publicznego obowiązany jest prowadzić eksploatację lotniska w sposób zapewniający ciągłość ruchu lotniczego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right