Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2010, sygn. IPPB3/423-174/10-2/PD, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-174/10-2/PD

Czy w opisanym stanie faktycznym, P. może zaliczyć koszty poniesione w związku z przygotowaniem, podpisaniem i wykonaniem zobowiązań wynikających z umowy do kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, potrącanych w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury VAT lub innego dokumentu księgowego w przypadku braku faktury VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem, podpisaniem i wykonaniem Umowy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem, podpisaniem i wykonaniem Umowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Dnia 1 października 2009 r. została zawarta Umowa ugody i dezinwestycji (dalej: Umowa) między czterema stronami: Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej (dalej Skarb Państwa), E.. (dalej: E.), P.S.A. (dalej: Spółka, P.) i K.S.A.

Umowa obejmuje kompleksowe uregulowanie szeregu sporów i konfliktów pomiędzy stronami Umowy. Jednym z takich sporów byt spór pomiędzy Skarbem Państwa i E. (dalej łącznie: Akcjonariusze), który dotyczył ustalenia istnienia lub nieistnienia zobowiązań Skarbu Państwa wobec E. płynących z umowy sprzedaży akcji Spółki zawartej w dniu 5 listopada 1999 r. między Skarbem Państwa a E. oraz B. S.A. (wówczas pod nazwą G.S.A) a także z umowy dodatkowej zawartej przez te podmioty (a także G. S.A.) w dniu 3 kwietnia 2001 r. Zdaniem E., na podstawie dwóch wspomnianych umów nabyło ono określone prawa, między innymi, związane z planowaną pierwszą ofertą publiczną (dalej IPO) Spółki, w tym prawo do zakupu, w ramach IPO, 21% akcji Spółki od Skarbu Państwa, a także określone prawa korporacyjne dotyczące Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00