Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2010, sygn. IPPB4/415-33/10-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-33/10-2/MP
obowiązek podatkowy w latach 2004 i następnych .
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23.12.2009 r. (data wpływu 15.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w latach 2004 i następnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w latach 2004 i następnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Od roku 2004 miejscem zamieszkania Wnioskodawcy jest miasto Londyn w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca przebywa w Londynie faktycznie z zamiarem stałego pobytu. Nie zamierza powrócić do Polski. Z Wielką Brytanią Wnioskodawca wiąże swoją przyszłość osobistą oraz zawodową. Centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) Wnioskodawcy jest na terytorium Wielkiej Brytanii. W tym kraju Wnioskodawca mieszka wraz z żoną. Tutaj posiada również najbliższą rodzinę oraz liczne grono przyjaciół. Wraz z małżonką Wnioskodawca aktywnie uczestniczy w życiu państwa. Oboje posiadają stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Southwark Council, posiada prawo wyborcze. Wnioskodawca nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Wszelkie wizyty w Polsce mają bowiem charakter wyłącznie okazjonalny. Od chwili wyjazdu do Wielkiej Brytanii Wnioskodawca nie osiągał oraz nie osiąga na terytorium Polski jakichkolwiek przychodów z wyjątkiem przychodów z wynajmu nieruchomości, których jest właścicielem. Przedmiotowe nieruchomości zostały przez Wnioskodawcę nabyte w 2007 r. Fakt zakupu nie wiąże jednak osoby Wnioskodawcy w żaden sposób z Polską. Przedmiotowy zakup traktowany jest wyłącznie jako inwestycja. Celem zakupu nieruchomości nie jest bowiem posiadanie przez Wnioskodawcę zamiaru powrotu do kraju, lecz wynajem, tak obecnie jak i w przyszłości. Wnioskodawca nie prowadzi również w Polsce działalności gospodarczej. Należy ponadto zaznaczyć, iż Wnioskodawca rozliczał się, rozlicza oraz będzie rozliczać z przychodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii z tamtejszym Urzędem Skarbowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right