Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2010, sygn. IBPP2/443-113/10/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-113/10/JJ
obowiązek opodatkowania zakupu wierzytelności oraz określenie stawki podatku VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2010r. (data wpływu 5 lutego 2010r.), uzupełnionym w dniu 26 kwietnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania zakupu wierzytelności oraz określenia stawki podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zakupu wierzytelności oraz określenia stawki podatku VAT
Ww. wniosek został uzupełniony pismem w dniu 26 kwietnia 2010r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Czynność zakupu wierzytelności dokonywana jest przez Wnioskodawcę na podstawie umowy cywilno-prawnej przelewu prawa majątkowego (cesji) w postaci wierzytelności wymagalnej, opisanej w Kodeksie Cywilnym w art. 509 i nast.
Opis czynności podlegającej ocenie:
Czynnością inicjującą jest zawarcie umowy przelewu wierzytelności (pod causa umowy kupna/sprzedaży), w której zarówno oznaczona jest cena zakupu oraz termin zapłaty jak i wartość wierzytelności. Na nabywcę wierzytelności (Wnioskodawcę) przechodzi także prawo do naliczania odsetek ustawowych z tytułu opóźnienia w spełnieniu przez Dłużnika należnego świadczenia, z uwagi na fakt iż w większości przypadków przedmiotem umowy są należności wynikające z wymagalnych (po terminie płatności) faktur VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right