Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2010, sygn. IBPP3/443-522/10/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-522/10/AB

prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach VAT dokumentujących wypłacane premie pieniężne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2010 r. (data wpływu 16 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach VAT dokumentujących wypłacane premie pieniężne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach VAT dokumentujących wypłacane premie pieniężne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będący polskim rezydentem podatkowym, jest producentem materiałów budowlanych, sprzedaje także towary handlowe tej samej branży, pochodzące od innych producentów. W celu intensyfikacji sprzedaży wyrobów własnych z niektórymi znaczącymi odbiorcami Wnioskodawca podpisał umowy zawierające regulacje sprzyjające intensyfikacji sprzedaży. Jednym z takich odbiorców jest polski podatnik VAT, spółka akcyjna, która nabywa produkty Wnioskodawcy w celu dalszej odsprzedaży innym podmiotom, którymi są przedsiębiorcy będący akcjonariuszami tej spółki. Spółka akcyjna gromadzi zamówienia od swoich akcjonariuszy, po czym sprzedaż dokonywana jest na rzecz spółki akcyjnej, na którą wystawiane są faktury VAT. Spółka akcyjna także dokonuje płatności za te faktury na rzecz Wnioskodawcy. Wysyłka towaru dokonywana jest na adres poszczególnych ostatecznych odbiorców, wskazany Wnioskodawcy przez spółkę akcyjną. Wg informacji przekazanych Wnioskodawcy przez spółkę akcyjną, odsprzedaje ona zakupione towary bez żadnej marży. Umowa przewiduje udzielanie przez Wnioskodawcę rabatów, np. za przedpłatę lub płatność w ciągu 5 dni roboczych lub za odbiór własny. Ewentualne rabaty są uwzględniane w wystawianych przez Wnioskodawcę fakturach. Oprócz tego umowa przewiduje wypłacanie dodatkowych kwot na rzecz spółki akcyjnej. W umowie płatności te określone są pojęciem prowizji za obsługę sprzedaży. Wysokość prowizji uzależniona jest wyłącznie od wielkości zakupów dokonanych przez spółkę akcyjną w firmie Wnioskodawcy i jest ustalana w formie stałej wartości procentowej od tych zakupów. Spółka akcyjna w związku z taką treścią umowy wystawia faktury VAT na wysokość tej prowizji, uznając, że świadczy na rzecz Wnioskodawcy usługę pośrednictwa. Od tak wystawionych faktur Wnioskodawca nie odliczał dotychczas wykazanego w nich podatku naliczonego, uznając, że spółka akcyjna nie świadczy na rzecz Wnioskodawcy żadnej usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00