Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2010, sygn. IBPBII/1/436-134/10/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-134/10/MCZ

Czy wnioskodawcy przysługuje ulga w podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 16 w ustawy od spadków i darowizn?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura 07 czerwca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

W 24 września 2009r. w wieku 83 lat zmarła kuzynka wnioskodawcy niezamężna i bezdzietna. Pozostawiła po sobie nieruchomość, którą testamentem z dnia 14 listopada 2003r. zapisała wnioskodawcy i jego żonie po 1/2 części. Wnioskodawca wraz żona zaliczają się do III grupy podatkowej. Wnioskodawca wskazał, iż był dla spadkodawczyni siostrzeńcem jej ojca wyjaśniając, że ojciec spadkodawczyni i babka wnioskodawcy ze strony ojca byli rodzeństwem. Przedmiotowa nieruchomość to budynek mieszkalny o powierzchni 110m2 położony na gruncie o pow. 647 m2 wybudowany w 1928r. Wnioskodawca wraz z żoną od wielu lat utrzymywał ze spadkodawczynią bliskie kontakty, pomagając w codziennych czynnościach, służąc samochodem w sytuacjach wymagających dowiezienia do lekarza lub na badania w różnych placówkach służby zdrowia. W dniu 04 września 2007r. na życzenie kuzynki spisana została obustronna umowa o sprawowanie opieki. Umowa została potwierdzona notarialnie. Ponieważ wnioskodawca wraz z żoną przyrzekli kuzynce, że po jej śmierci zaopiekują się domem i zamieszkają w nim, a dom wymaga przeprowadzenia licznych, dość kosztownych prac remontowych (wnioskodawca i jego żona są emerytami) postanowili sprzedać posiadane od 1977r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i przeznaczyć część uzyskanych środków na remont przedmiotowej nieruchomości. Sprzedaż ww. mieszkania (prawa) nastąpiła w dniu 07 maja 2010r. Wniosek o nabycie spadku złożony został w Sądzie w dniu 05 października 2009r. W () 2010r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się pierwsze ogłoszenie w sprawie nabycia spadku. Z uwagi na powyższe wnioskodawca wraz z żoną nie są zameldowani w przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawca i jego żona posiadają obywatelstwo polskie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00