Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2010, sygn. IBPBII/1/415-592/10/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-592/10/MK

Czy obniżenie lub całkowite zwolnienie studenta cudzoziemca z opłat, o których mowa w § 17 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego z dnia 12 października 2006r. w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych (Dz. U. 2006r. Nr 190, poz. 1408), z uwagi na jego trudną sytuację materialną stanowi świadczenie zwolnione od podatku dochodowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 01 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 11 czerwca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zwolnienia z podatku dochodowego przyznanych cudzoziemcom świadczeń w postaci zwolnienia ich w całości bądź w części z opłat jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie w zakresie możliwości zwolnienia z podatku dochodowego przyznanych cudzoziemcom świadczeń w postaci zwolnienia ich w całości bądź w części z opłat.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

  1. Senat Uniwersytetu działając w oparciu o art. 99 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005r. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) przyjął Uchwałę w sprawie zasad pobierania oraz trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi dydaktyczne studentów i doktorantów Uniwersytetu. Uchwała przedstawia w § 1 katalog usług edukacyjnych, za które Uniwersytet pobiera opłaty; katalog ten jest tożsamy z katalogiem przyjętym w art. 99 ust. 1 pkt 1-5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Wyżej powołana Uchwała Senatu przewiduje, iż decyzję w sprawach zwalniania z opłat za usługi edukacyjne (określone wyżej) podejmuje prorektor właściwy do spraw studentów na pisemny wniosek studenta/doktoranta, zawierający udokumentowane uzasadnienie. Uchwała reguluje również swoim postanowieniem, iż zwolnienie z opłat może dotyczyć jedynie tych należności Uczelni, które dotyczą kształcenia na studiach niestacjonarnych oraz niestacjonarnych studiach doktoranckich oraz powtarzania określonych zajęć na studiach oraz studiach doktoranckich z powodu niezadowalających wyników w nauce. Podstawowym kryterium zwolnienia w części lub całości z ww. opłat jest, na podstawie ww. Uchwały Senatu, szczególnie trudna sytuacja materialna" studenta/doktoranta. Na podstawie ww. przepisów Uchwały m. in. cytowane wyżej kryteria decydują o zwolnieniu studenta/doktoranta w całości lub części z przedmiotowych opłat. Decyzją prorektora ds. kształcenia i studentów student/doktorat zostaje częściowo bądź w całości zwolniony z zapłaty za usługi edukacyjne określone wyżej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00