Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2010, sygn. IBPBII/1/415-125/10/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-125/10/BD
Czy stosownie do art. 31 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik (Spółka) dokonując wypłaty napiwków powinien odprowadzić od nich zaliczkę na podatek dochodowy jak i winien wystawić informację PIT-11 uznając je za przychód ze stosunku pracy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 01 lutego 2010r. (data wpływu do tut. Biura 02 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania otrzymanych od pracodawcy napiwków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 lutego 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania otrzymanych od pracodawcy napiwków.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w kasynie Sp. z o.o.. Oprócz wynagrodzenia za pracę wnioskodawczyni otrzymuje również tzw. napiwki. Środki pieniężne w postaci napiwków są ewidencjonowane w rejestrze napiwków zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 03 czerwca 2003r. Rejestr ten zawiera takie dane jak: liczbę porządkową, datę wpisu, wartość napiwków zgromadzonych danego dnia oraz imiona i nazwiska pracowników Spółki, którym są wypłacane napiwki wraz z wartością napiwków wypłacanych poszczególnym pracownikom Spółki, datę wypłaty napiwku i podpis odbioru (§ 2 pkt 2 ww. rozporządzenia). Napiwki otrzymane od klientów Spółki są ewidencjonowane przez pracodawcę i gromadzone w jednym miejscu do tego przeznaczonym bez możliwości indywidualnego wskazania osoby, której przysługją, po czym kilka razy w miesiącu wyznaczeni pracownicy dokonują ich podziału i wypłaty. Wypłata napiwków odbywa się na podstawie sporządzonej listy za pokwitowaniem. W związku z rocznym rozliczeniem podatkowym pracodawca wystawił informację PIT-11 o wysokości osiągnietych za 2009r. przychodów ze stosunku pracy. Nie zawarto w nim jednak przychodów z napiwków pomimo ich scisłego związku faktycznego ze stosunkiem pracy. Przychody z napiwków zostały wykazane w wystawionej informacji PIT-8C bez wskazania wysokości odprowadzonych zaliczek na rzecz urzędu skarbowego i zaliczek ZUS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right