Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2010, sygn. IBPBII/2/415-271/10/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-271/10/JG
Czy sprzedaż lokali nowopowstałych w wyniku rozbudowy obiektu mieszkalnego, w którym znajdują się lokale mieszkalne na wynajem powoduje utratę tej ulgi i konieczność jej zwrotu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 02 marca 2010r.) uzupełnionym w dniu 11 maja 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokali powstałych w wyniku modernizacji budynku mieszkalnego, na budowę którego wnioskodawca odliczał wydatki w ramach ulgi na wynajem - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 marca 20010r. do tut Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokali powstałych w wyniku modernizacji budynku mieszkalnego, na budowę którego wnioskodawca odliczał wydatki w ramach ulgi na wynajem.
Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku pismem z dnia 29 kwietnia 2010r. Znak: IBPB II/2/415-271/10/JG wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 11 maja 2010r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wspólnie z inną osobą fizyczną wybudował budynek o charakterze mieszkalnym w 2000r. i wynajął lokale mieszkalne w liczbie większej niż 5 lokali, pozwoliło mu to na skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem wynajmowania co najmniej 5 lokali mieszkalnych przez co najmniej 10 lat. Obecnie wnioskodawca jest w fazie zakończenia prac remontowych i modernizacyjnych tego budynku w wyniku których powstały nowe lokale w większości także mieszkalne. Odnośnie wpływu przeprowadzenia remontu i modernizacji budynku na brak utraty ulgi otrzymał już stosowną interpretację indywidualną. Po zakończeniu modernizacji i remontu wnioskodawca ma zamiar części nowych lokali powstałych w wyniku modernizacji sprzedać i to przed upływem okresu 10 letniego warunkującego utrzymanie ulgi w mocy. W uzupełnieniu wniosku wskazał, iż w wybudowanym w 2000r. budynku istniały wyodrębnione w sensie faktycznym 34 lokale mieszkalne, natomiast w sensie prawnym dla całego budynku istniała jedna księga wieczysta. Identyczny status posiadają nowopowstałe lokale. W wyniku modernizacji doszło zarówno do zwiększenia powierzchni użytkowej budynku związanego z dobudowaniem nowych lokali, jak i do zwiększenia powierzchni użytkowej części lokali już istniejących - podniesienie dachu spowodowało zwiększenie powierzchni użytkowej 8 istniejących już lokali wybudowanych uprzednio z wykorzystaniem poddasza. W wyniku modernizacji powstało 10 nowych lokali mieszkalnych i zamiarem wnioskodawcy jest ich sprzedaż.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right