Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2010, sygn. IBPBII/1/415-2/10/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-2/10/ŚS
interpretacja z 16 marca 2010r.7) teza: Czy wnioskodawca mający na utrzymaniu niepełnosprawną córkę ma możliwość odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2009r. i ewentualnie w dalszych latach poniesione na rehabilitację córki ww. wydatki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2009r. (data wpływu do Organu - 04 stycznia 2010r.), uzupełnionym w dniu 17 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przez podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04 stycznia 2010r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przez podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Z uwagi na stwierdzone braki formalne, pismem z dnia 01 lutego 2010r. znak: IBPB II/1/415-2/10/ŚS wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono w dniu 17 lutego 2010r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W marcu 2008r. córka wnioskodawcy (ur.10.04.1988r.) podczas zaliczeń na Akademii Wychowania Fizycznego straciła przytomność i została przewieziona na Oddział Kliniki Neurochirurgii z rozpoznaniem udaru krwotocznego płata skroniowego lewego. Ze względu na nasilające się objawy tzw. ciasnoty śródczaszkowej wykonano operację. Po 10 dniach śpiączki farmakologicznej córka wnioskodawcy została wybudzona. Następstwem przebytego udaru krwotocznego jest lekki niedowład prawostronny orazw dużym stopniu zaburzenie pamięci świeżej i dawnej (afazja, agrafie, aleksje). W sierpniu 2008r. córka wnioskodawcy przeszła reoperację polegającą na plastyce ubytku kostnego kości skroniowej. W okresach od 02 czerwca do 01 sierpnia 2008r. oraz od 15 września do 24 października 2008r. przeprowadzono rehabilitację w Szpitalu Uniwersyteckim. Wnioskodawca wskazuje, że leczenie polegało na rehabilitacji ćwiczeniach wg. metod neurofizjologicznych, metody redukcji mięśniowo nerwowej, rehabilitacji procesów poznawczych i rehabilitacji mowy. Proces powrotu do zdrowia córki wnioskodawcy wymaga długotrwałej rehabilitacji i jest bardzo powolny. Wnioskodawca wskazuje, iż dalsze rehabilitacje odbywają się w ośrodkach prywatnych, ponieważ nie ma tego typu rehabilitacji refundowanych. Kilka razy w tygodniu córka wnioskodawcy dowożona jest do Ośrodka Terapii Mowy oraz na terapię EEG BIOFEEDBACK, które znajdują się w K. Jest to około 50 kmw jedną stronę. Wnioskodawca ponosi z tego tytułu wydatki na paliwo. Aby terapia była skuteczna korzystanie z neurologopedy lub afazjologa winno odbywać się minimum jeden raz w tygodniu, koszt jednej godziny zajęć wynosi 60 zł. Terapia EEG BIOFEEDBACK polega natomiast na regulowaniu napięć w komorach mózgu i przeciwdziała np. padaczce, która może być skutkiem choroby oraz usprawnieniu pracy mózgu. Wnioskodawca twierdzi, że proces leczenia jest długotrwały i zalecane są dwa zabiegi tygodniowo cena jednego zabiegu wynosi 55 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right