Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2010, sygn. ITPP1/443-641/10/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-641/10/AJ

Wyłączenie z opodatkowania przekazania jedynemu udziałowcowi spółki majątku pozostałego po likwidacji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2010 r. (data wpływu 5 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania przekazania majątku Spółki pozostałego po likwidacji jedynemu udziałowcowi jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2010 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania przekazania majątku Spółki pozostałego po likwidacji jedynemu udziałowcowi.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jedynym udziałowcem jest również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca także podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 30 kwietnia 2010 roku, nadzwyczajne Walne Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o rozwiązaniu Spółki i postawieniu jej w stan likwidacji z dniem 1 maja 2010 roku.

Zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych, po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli, nastąpi podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Zgodnie z wolą udziałowca, pozostały po procesie likwidacji spółki majątek zostanie w formie rzeczowej zwrócony udziałowcowi. Majątek ten składa się z rzeczowego majątku trwałego. Część tego majątku została wniesiona aportem i tym samym przy nabyciu była zwolniona od podatku od towarów i usług, natomiast część została zakupiona, w związku z czym Spółka odliczyła podatek naliczony. Udziałowiec zamierza otrzymany majątek wykorzystać w działalności gospodarczej o takim samym profilu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00