Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2010, sygn. ITPP1/443-474/10/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-474/10/DM

W sytuacji, gdy czynność korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w świetle art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2010 r. (data wpływu 20 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka była użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości gruntowej, będącej własnością gminy. Prawo własności budynków na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym przysługiwało Spółce. Dnia 24 września 2008 r. Spółka nabyła od gminy ww. nieruchomość gruntową za cenę brutto zawierającą 22% podatek od towarów i usług. Spółka zobowiązała się jednocześnie zwrócić gminie poniesione przez nią koszty wykonania operatu szacunkowego nieruchomości oraz koszty podziału większej działki, na skutek którego wydzielono nabywaną nieruchomość. Cała kwota należna gminie z tytułu zbycia przedmiotowej nieruchomości (cena brutto wraz z kosztami sporządzenia operatu i podziału większej działki) została rozłożona na 10 rat, z których na pierwszą składała się 1/10 ww. kwoty i kwota całego należnego podatku od omawianej transakcji, natomiast wysokość kolejnych dziewięciu rat ustalono na 1/10 kwoty ceny netto, kosztu sporządzenia operatu szacunkowego oraz kosztów podziału działki. Pierwsza rata została zapłacona przed podpisaniem umowy sprzedaży, natomiast termin płatności każdej z kolejnych ustalono w odstępach rocznych, począwszy od dnia 30 listopada 2009 r., na ten dzień ustalono termin płatności drugiej raty. Strony postanowiły, że rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu, które będzie liczone od dnia zawarcia umowy, przy zastosowaniu stopy procentowej równiej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Odsetki mają być płatne wraz z każdą ratą. W związku z tym, że nie określono terminu naliczania odsetek, przyjęto, że będą one naliczane na dzień, w którym przypada termin płatności każdej z rat. Odsetki nie były elementem ustalonej ceny, a ich wysokość na dzień sporządzenia aktu notarialnego nie była określona. Spółka zbyła już udział w ww. nieruchomości, a docelowo zamierza zbyć ją całą na rzecz podmiotu trzeciego. Jednym z elementów kalkulacyjnych ceny sprzedaży jest wartość odsetek w wysokości, do której zapłaty na rzecz gminy jest zobowiązana Spółka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00