Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2010, sygn. ITPB1/415-445/10/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-445/10/TK

Czy w świetle obowiązujących przepisów m.in. Ordynacji podatkowej i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca może obniżyć przychód z tytułu sprzedaży nabytych w części w drodze spadku po zmarłym mężu akcji o koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na ich nabycie i zapłaconych prowizji bankowych przy nabyciu, które zostały poniesione wspólnie przez Wnioskodawcę i małżonka jeszcze przed śmiercią małżonka?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obniżenia przychodu z tytułu sprzedaży uzyskanych w drodze spadku papierów wartościowych o koszty ich nabycia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obniżenia przychodu z tytułu sprzedaży uzyskanych w drodze spadku papierów wartościowych o koszty ich nabycia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W listopadzie 2008 r. zmarł Pani mąż. Dnia 31 grudnia 2008 r. uprawomocniło się postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Stosownie do tego postanowienia spadek po mężu nabyła Pani i córka w częściach po 1/2. Łączył Państwa małżeński ustrój wspólności ustawowej. Przedmiotem tego spadku były m.in. papiery wartościowe zgromadzone na rachunku finansowym i papierów wartościowych Domu Inwestycyjnego założonym na obojga małżonków. Następnie w drodze sądowego podziału majątku wspólnego i działu spadku (postanowienie z dnia 30 marca 2009 r.) składniki majątku, w tym m.in. papiery wartościowe w całości zostały przyznane Pani bez spłat i dopłat na rzecz córki. W terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku złożone zostały do Urzędu Skarbowego zeznania o własności nabycia rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2 ), a zatem podatek od spadku nie wystąpił. W zeznaniu wykazała Pani m.in. nabycie własności papierów wartościowych zgromadzonych na rachunku finansowym i papierów wartościowych Domu Inwestycyjnego założonym na obojga małżonków. W lipcu 2009 r. zgłosiła Pani do Domu Inwestycyjnego akt zgonu męża i postanowienia sądowe dotyczące stwierdzenia nabycia spadku. Wspólny rachunek inwestycyjny został zamknięty, a na nowo otwartym rachunku przetransferowane papiery wartościowe zostały zapisane w 1/2 jako spadek" z wartością nabycia 0,00 zł (zero złotych), a w części 1/2 w rzeczywistej wartości nabycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00