Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2010, sygn. ITPB3/423-127b/10/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-127b/10/DK

Czy Spółka powinna rozliczać kontrakty forward na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, tzn. czy zysk lub stratę wygenerowaną na takim kontrakcie powinna zaliczać odpowiednio do przychodów lub kosztów ich uzyskania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2010 r. (data wpływu 19 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełnionym pismami, które wpłynęły do tut. organu odpowiednio w dniu 12 maja 2010 r. oraz w dniu 7 czerwca 2010 r. dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczania kontraktów forward jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2010 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełniony pismami, które wpłynęły do tut. organu odpowiednio w dniu 12 maja 2010 r. oraz w dniu 7 czerwca 2010 r. dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczania kontraktów forward.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie dystrybucji produktów z branży elektrycznej. Spółka, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian kursów walut zawiera, za pośrednictwem spółki-matki z bankiem zagranicznym (dalej: bank) kontrakty terminowe forward na sprzedaż i kupno walut w określonych datach transakcji, przy zastosowaniu z góry ustalonego kursu (kontrakt forward).

Kontrakt forward jest realizowany jako nierzeczywisty instrument pochodny, tzn. w wyniku jego realizacji nie następuje faktyczna dostawa waluty. Realizacja kontraktu forward jako nierzeczywistego instrumentu pochodnego polega na obliczaniu wartości należności bądź zobowiązań Spółki w dniu wykonania kontraktu poprzez porównanie określonej w kontrakcie forward ceny sprzedaży waluty z aktualną na dzień wykonania kontraktu wartością rynkową instrumentu bazowego - w omawianej sprawie z aktualnym kursem wymiany walut.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00