Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2010, sygn. ITPP2/443-1126/09/EŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1126/09/EŁ

Opodatkowanie czynności wniesienia aportu do spółki prawa handlowego, w postaci ustanowionego w tym celu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności oraz opodatkowania opłat rocznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 30 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 19 marca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki prawa handlowego, w postaci ustanowionego w tym celu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności oraz opodatkowania opłat rocznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki prawa handlowego, w postaci ustanowionego w tym celu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności oraz opodatkowania opłat rocznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Miasto jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2010 r. zamierza wnieść wkład (aport) do spółki prawa handlowego (sp. z o.o.). Przedmiotem aportu będzie ustanowione w tym celu prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność Miasta. Ww. nieruchomość przeznaczona i wykorzystywana jest pod wysypisko śmieci, składa się z 20 działek o łącznej pow. 11,2771 ha. Teren jest częściowo ogrodzony o różnym stopniu zużycia elementów ogrodzeniowych. Przy wjeździe na teren wysypiska usytuowany jest budynek portierni i waga najazdowa. Budynek pochodzi sprzed lipca 1993 r. Do budynku portierni doprowadzona jest sieć wodno-kanalizacyjna, natomiast do urządzeń wagowych znajdujących się w budynku portierni, doprowadzona jest energia elektryczna. Część działek zapełniona jest śmieciami, natomiast pozostały teren jest pusty. Według zaświadczenia Urzędu Gminy teren, na którym położone są działki, od 1 stycznia 2004 r. nie posiada uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Urząd nie wydał również decyzji o warunkach zabudowy zmieniającej użytkowanie tej nieruchomości. Natomiast w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, niektóre działki położone są w obszarze komunalnego wysypiska odpadów stałych, zaś inne położone są w obszarze ograniczonego użytkowania wokół wysypiska. Wartość rynkowa nieruchomości gruntowej będącej przedmiotem aportu, została wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego (z wyłączeniem wartości budynków).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00