Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.04.2010, sygn. ITPB2/415-36/10/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-36/10/IB

Czy w tym konkretnym przypadku opisaną powyżej w stanie faktycznym dopłatę należy potraktować jako koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2010 r. (data wpływu 15 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik był jednym ze Wspólników w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały objął za pieniądze. Spółka ta, na moment zdarzenia, od lat generowała straty i była bardzo zadłużona. Podejmowane próby sprzedaży były bezowocne. Tymczasem narastające zadłużenie, które z końcem roku stawało się bezwzględnie wymagalne nieuchronnie prowadziło do upadłości Spółki. W tych okolicznościach pojawienie się możliwości zbycia udziałów spółki było dla wspólników dogodnym rozwiązaniem. Jednakże nabywca postawił pewne wymogi, a mianowicie chciał przeprowadzić transakcję szybko i pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, z uwagi na fakt znacznego zadłużenia Spółki, przyszły nabywca jej udziałów postawił jednoznaczny warunek "wyczyszczenia" Spółki z określonej części długów przed przeprowadzeniem ostatecznej transakcji nabycia udziałów, co zostało jednoznacznie sformułowane i zapisane w umowie przedwstępnej (umowa z notarialnym poświadczeniem podpisów). Po drugie, zawarcie transakcji sprzedaży udziałów musiało być przeprowadzone w bardzo krótkim czasie. Wykluczyło to możliwość dofinansowania Spółki w drodze podniesienia kapitału zakładowego z uwagi na zbyt długi czas rejestracji zmiany w KRS, a także wykluczyło uwzględnienie zadłużenia w cenie sprzedaży udziałów, co wymagałoby przeprowadzenia długiego i kosztownego badania Spółki (due diligence) przez nabywcę. Z tych też względów przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży doszło do wcześniejszego podpisania warunkowej umowy sprzedaży udziałów określającej niezbędne i konieczne warunki zawarcia umowy ostatecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00