Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2010, sygn. ITPP2/443-94/09-S/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-94/09-S/AP

Miejscem świadczenia usług reklamy i doradztwa w zakresie oprogramowania wykonywanych na rzecz podmiotu z kraju trzeciego jest kraj, gdzie nabywca posiada siedzibę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 30 września 2009 r. sygn. akt I SA/Ol 563/09 po ponownej analizie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.), uzupełnionym w dniach 30 marca 2009 r., 27 kwietnia 2009 r., 30 grudnia 2009 r. i 1 lutego 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania na terytorium Polski wykonywanych czynności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2009 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 30 marca 2009 r., 27 kwietnia 2009 r., 30 grudnia 2009 r. oraz 1 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania na terytorium Polski wykonywanych czynności.

W przedmiotowym wniosku oraz pismach stanowiących jego uzupełnienie, został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą - agencję marketingową. Jednym z klientów jest osoba prawna z siedzibą w USA zajmująca się produkcją podzespołów do komputerów osobistych (dalej jako Producent z USA"). Podmiot ten jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny. Wynika to z faktu, iż dokonuje on w Polsce sprzedaży podzespołów do polskiej fabryki komputerów. Sprzedaż ta odbywa się jednak bez posiadania przez niego jakiegokolwiek miejsca wykonywania działalności na terenie Polski. Producent z USA prowadzi na terenie Europy Środkowo-Wschodniej aktywną politykę marketingową. Jest to związane z faktem, iż często na gotowych komputerach umieszczane jest jego logo, a decyzja o zakupie komputera jest podyktowana przeświadczeniem nabywcy o jakości jego podzespołów. W związku z tym na terenie Europy Środkowo-Wschodniej zatrudnia osoby prowadzące działania wyłącznie o charakterze marketingowym. Według posiadanej przez Pana wiedzy, osoby te są pracownikami Producenta z USA, zatrudnionymi na umowę o pracę. Nie zajmują się one sprzedażą jakichkolwiek towarów lub usług oraz nie mają pełnomocnictw do zawierania umów handlowych, pracują głównie w terenie". Pracownikami marketingowymi są także Polacy, których wynagrodzenia są opodatkowane w Polsce. Producent z USA nie posiada w Polsce zarejestrowanego przedstawicielstwa, jednakże wynajmuje w Polsce lokal, który służy wyłącznie własnym potrzebom pracowników marketingowych (spotkania wewnętrzne, przechowywanie materiałów reklamowych, prowadzenie korespondencji z Producentem z USA). Z tego względu adres tego lokalu nie widnieje w jakimkolwiek zgłoszeniu do polskich organów administracyjnych, ani w umowach o pracę zawartych przez Producenta z USA z pracownikami marketingowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00