Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2009, sygn. ILPP2/443-1179/09-3/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1179/09-3/ISN
Czy spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę rozpoznanego podatku należnego od importu usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2009 r. (data wpływu 10 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego od importu usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego od importu usług.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży produkowanych przez siebie wyrobów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT stawkami innymi niż zwolniona. Z uwagi na trudną sytuację na rynku i trudności finansowe Kontrahentów, Spółka w przypadku niektórych z nich ustala znacznie wydłużony termin płatności za sprzedany towar (np. 90 dni). Za udzielony tzw. kredyt kupiecki (odroczenie terminu płatności) pobiera wynagrodzenie odsetki za okres finansowania Klienta od daty sprzedaży, do daty wymagalności płatności. Równocześnie, Zainteresowany (będący sprzedawcą), z uwagi na konieczność zabezpieczenia swojej płynności, zawiera umowę forfaitingu z Bankiem zagranicznym (w UE), przedmiotem której jest sprzedaż wierzytelności wynikających z faktur sprzedaży, objętych udzieleniem kredytu kupieckiego (cesja wierzytelności na rzecz Banku dokonywana jest przez Spółkę bez regresu).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right