Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2009, sygn. ILPP1/443-992/08-4/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-992/08-4/MT
Jaką stawką podatku od towarów i usług należałoby opodatkować sprzedaż budynku mieszkalnego, gdy w umowie sprzedaży przenoszone jest również prawo do wyłącznego korzystania w wyznaczonej powierzchni miejsca postojowego, wiaty postojowej czy też ogródka, należących do nieruchomości wspólnej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu: 21 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia brak daty (data wpływu 15 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę lokali mieszkalnych wraz z prawem do wyłączonego korzystania z wyznaczonej powierzchni miejsca postojowego, wiaty postojowej oraz ogródka jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę lokali mieszkalnych wraz z prawem do wyłączonego korzystania z wyznaczonej powierzchni miejsca postojowego, wiaty postojowej oraz ogródka. W dniu 15 grudnia 2008 r. wniosek uzupełniono o dodatkowe informacje w zakresie stanowiska.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. realizuje inwestycje budowlane głównie mieszkaniowe. Jest developerem, tj. buduje mieszkania i domy, a następnie sprzedaje je swoim klientom i przenosi na nich prawo do własności aktami notarialnymi. W sprzedawanych budynkach mieszkalnych będą wydzielone powierzchnie oznakowane namalowanymi pasami, przeznaczone do parkowania samochodów osobowych. Ww. powierzchnie będą stanowić współwłasność właścicieli lokali, a nie odrębną własność. Zgodnie z umową z przyszłymi właścicielami mieszkań zbywając lokal mieszkalny zbywa go wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej i prawem do parkowania samochodu na oznakowanym miejscu postojowym. Kwestia ta dotyczyć będzie również sprzedaży mieszkań z gruntem na którym posadowione zostaną wiaty garażowe. Wiaty będą posadowione na nieruchomości wspólnej.