Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2009, sygn. IPPB5/423-600/09-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-600/09-2/AJ
Czy w związku w wykonaniem przez Inwestora prac na majątku Spółki, w szczególności prac ingerujących w środki trwałe Spółki, w ramach usuwania tzw. kolizji nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.09.2009 r. (data wpływu 30.09.2009 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zmian w środkach trwałych dokonanych przez innego inwestora (w ramach usuwania tzw. kolizji) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 września 2009 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawnych w zakresie skutków podatkowych zmian w środkach trwałych dokonanych przez innego inwestora (w ramach usuwania tzw. kolizji).
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest jedną z sześciu strategicznych spółek Grupy Kapitałowej pełniących funkcję operatorów gazowego systemu dystrybucyjnego. W ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy podmiotom zajmującym się sprzedażą gazu ziemnego usługę dystrybucji (transportu) paliw gazowych oraz rozbudowuje sieć wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia.
W toku prowadzonej działalności, Spółka wykorzystuje stanowiące jej własność podziemne sieci gazociągów. Sieci te często znajdują się na gruntach będących własnością innych podmiotów (osób fizycznych osób prawnych, Skarbu Państwa). Zdarza się, że właściciel, użytkownik wieczysty, bądź inna osoba uprawniona do prowadzenia prac na gruntach (dalej Inwestor) chce przeprowadzić na danym terenie Inwestycję np. budowę linii metra, a przebieg gazociągu koliduje z projektowaną inwestycją lub w inny sposób uniemożliwia wykorzystanie gruntu (tzw. kolizje). W takich sytuacjach Inwestor zwraca się do Spółki z wnioskiem o usunięcie kolizji tj. o zmianę trasy przebiegu kolidującego gazociągu. Spółka z reguły wyraża zgodę na przebudowę gazociągu która umożliwi Inwestorowi pożądane wykorzystanie gruntu. Spółka zawiera z Inwestorem stosowną umowę lub porozumienie, które określa zakres i zasady przeprowadzenia prac. W związku z tym, iż zmiana przebiegu gazociągu następuje z inicjatywy Inwestora, podmiotem odpowiedzialnym za dokonanie uzgodnionych prac jest Inwestor. Inwestor dokonuje koniecznych prac we własnym zakresie, często zlecając prace podwykonawcom.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right