Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2009, sygn. IPPB4/415-521/09-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-521/09-2/MP
W przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na okoliczność, iż udostępnione przez konkubenta mieszkanie i należące do niego sprzęty oraz przedmioty gospodarstwa domowego, z których Wnioskodawca będzie korzystał, nie jest nieodpłatnym świadczeniem Wnioskodawcy w rozumieniu ww. przepisu. Jak bowiem wykazano wyżej, z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia jedynie wtedy, gdy po stronie Wnioskodawcy powstałoby przysporzenie, mające konkretny wymiar finansowy. W rezultacie zdarzenie to nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 31.07.2009 r. (data wpływu 10.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania od konkubenta nieodpłatnego świadczenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania od konkubenta nieodpłatnego świadczenia.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca rozważa zamiar przeniesienia gospodarstwa domowego, do mieszkania należącego do konkubenta. W związku ze wspólnym pożyciem i prowadzeniem wspólnego gospodarstw domowego Wnioskodawca będzie bezumownie i nieodpłatnie korzystał wspólnie z konkubentem z jego mieszkania i należących do niego sprzętów oraz przedmiotów gospodarstwa domowego. Wspólne korzystanie polegać będzie na tym, że Wnioskodawca nie otrzyma do korzystania żadnej wydzielonej części mieszkania, ani określonej części jego wyposażenia, lecz będzie uprawniony do korzystania ze wszystkich części i wyposażenia mieszkania jednocześnie i na równi z konkubentem. Umożliwienie Wnioskodawcy korzystania z mieszkania nie będzie mieć na celu jedynie zaspokojenia Jego potrzeb mieszkaniowych, lecz przede wszystkim wynikać będzie z przyjętego przez konkubenta zobowiązania do zaspokajania potrzeb stworzonej przez nich rodziny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right