Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2009, sygn. IPPB1/415-364/09-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-364/09-2/ES
Czy zgodnie z zapisami umowy zawartej z firmą medyczną, dotyczącymi sposobu i formy zapłaty wynagrodzenia za usługi medyczne, powinno uznać się świadczenia medyczne dla pracownika jako przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12.05.2009 r. (data wpływu 18.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dobrowolnych świadczeń zdrowotnych ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18.05.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dobrowolnych świadczeń zdrowotnych ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca ma podpisaną z firmą medyczną umowę na podstawie której firma ta zobowiązała się do udzielania oraz utrzymywania stanu gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników Wnioskodawcy, do których ponoszenia kosztów zobowiązują pracodawcę przepisy prawa - tzw. świadczenia zdrowotne medycyny pracy. Dodatkowo firma medyczna zobowiązała się do udzielania i utrzymywania stanu gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych niestanowiących świadczeń z zakresu medycyny pracy - tzw. dodatkowych świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z zawartą umową wynagrodzenie za gotowość na świadczenie ww. usług medycznych, zarówno stanowiących, jak i nie stanowiących świadczenia z zakresu medycyny pracy, zostało określone łącznie w sposób ryczałtowy jako stała miesięczna opłata niezależnie od liczby faktycznie wykonanych usług czy liczby pracowników objętych tymi usługami. Ponadto Wnioskodawca nie prowadzi ewidencji z której wynikałoby, który pracownik i w jakim zakresie korzystał z usług medycznych w danym miesiącu. W związku z powyższym, obecnie finansowane przez Wnioskodawcę świadczenia medyczne dla pracowników nie są doliczane do ich przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right