Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2009, sygn. IPPP1-443-344/09-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-344/09-2/JB

Czynność druku książek i czasopism specjalistycznych z materiałów stanowiących własność podatnika stanowi dostawę towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. W okresie od przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, Wnioskodawca ma prawo do stosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do dostawy wykonanych przez siebie na zlecenie wydawców książek (PKWiU 22.11) oraz czasopism (PKWiU 22.13), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla czynności druku książek i czasopism - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla czynności druku książek i czasopism.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu dla wydawnictw książek lub czasopism specjalistycznych oznaczonych symbolem ISBN (książki) PKWiU 22.11 oraz ISSN (czasopisma) PKWiU 22.13. Podatnik zakupuje we własnym zakresie i na własne ryzyko materiały w postaci rzeczy ruchomych tj. papieru, kleju i tektury koniecznych do wytworzenia książek lub czasopism specjalistycznych. Podatnik wykonuje druk na materiałach stanowiących jego własność (papier, tektura, klej), dokonuje oprawy a następnie już gotowy produkt w postaci książek sprzedaje klientom. Prawo własności do wytworzonych przez podatnika produktów (książek) zostaje przeniesiona na kontrahentów. Do czasu wydania kontrahentom gotowych produktów prawo do rozporządzania i dysponowania gotowym produktem książką przysługuje podatnikowi. Do czasu wydania gotowych produktów książek, czasopism po stronie kontrahentów pozostają jedynie prawa autorskie. Posiadanie przez wydawców praw autorskich nie upoważnia wydawnictwa do rozporządzania wykonanymi książkami, czasopismami. Prawa takie wydawcy uzyskują dopiero po zapłaceniu ceny i wydaniu produktów. Zarówno książki jak i czasopisma spełniają wymogi określone w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 roku z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00