Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2009, sygn. IPPB1/415-247/09-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-247/09-2/MT

Czy Wnioskodawca powinien dokonać opłaty 19% podatku dochodowego w przedstawionej wyżej sytuacji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 06 marca 2009 r. (data wpływu 10 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spadkodawczyni związana umową warunkową (przyrzeczenia) sprzedaży nieruchomości (niezabudowana działka) zmarła, nie zdążywszy podpisać umowy ostatecznej, przenoszącej własność. Wnioskodawca jako spadkobierca jest zobowiązany takową umowę podpisać, co skutkuje obowiązkiem zapłaty 19% podatku dochodowego, od czego spadkodawczyni była zwolniona. Również spadkobierca z tytułu spadku jest zwolniony z opłat spadkowych, gdyż jest synem spadkodawczyni. Spadkobierca również dziedziczy zobowiązania zmarłej. Wnioskodawca jako spadkobierca już nie może decydować o losie w/w nieruchomości poprzez zawarcie przez zmarłą umowy warunkowej, więc jego masa spadkowa przez taki zbieg zdarzeń zostaje uszczuplona o nie bagatelną kwotę 19% wartości nieruchomości. Prawo nie przewiduje takiego przypadku losowego i traktuje spadkobiercę jak osobę, która z chęci zysku lub z wyboru, podejmuje się zbycia odpłatnego części masy spadkowej, a nie jak Matkę która przekazuje synowi kultywowaną przez pokolenia własność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00