Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2009, sygn. IPPP3-443-157/09-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3-443-157/09-2/JF

Czy od wniesionych do nowopowstałej spółki elementów wyposażenia należy skorygować odliczony podatek VAT, a jeśli tak to w jakiej wysokości oraz z jakim terminem wymagalności i jaką dokumentacją? Czy wniesienie wyżej opisanego aportu powoduje konsekwencje podatkowe w spółce komandytowej, a jeśli tak to w jakiej wysokości oraz z jakim terminem wymagalności i jaką dokumentacją? Czy Wnioskodawca jest zobowiązany zastosować art. 91 ustawy o VAT nakzujący korektę podatku naliczonego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16.02.2009 r. (data wpływu 02.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia do spółki aportem narzędzi i materiałów, sposób korekty, jej termin oraz sposób udokumentowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.03.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia do spółki aportem narzędzi i materiałów, sposób korekty, jej termin oraz sposób udokumentowania

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od lipca 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług serwisowych urządzeń przemysłowych, nie zatrudnia pracowników i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W lipcu 2008 roku został podpisany akt założycielski spółki komandytowej, w której Wnioskodawca posiada 65% udziałów jako komplementariusz. Jego wkład wniesiony do nowopowstałej spółki komandytowej to wkład pieniężny oraz aport. Jako aport Wnioskodawca wniósł przedmioty posiadane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, jak również zakupione w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej i udokumentowane fakturami VAT, z których podatek naliczony został odliczony od podatku należnego w deklaracjach VAT. Przedmioty wniesione do nowopowstałej spółki komandytowej, od których został odliczony podatek naliczony to wyposażenie na łączną kwotę 12 348 złotych. Całość aportu to kwota 35 838,26 złotych. Opisany aport nie stanowi zorganizowanego przedsiębiorstwa lub jego części, nie są to środki trwałe ponieważ, ich jednostkowa wartość nie przekracza 1 000 złotych, nie są to również towary handlowe. Są to narzędzia i materiały służące do prowadzenia działalności, które były używane do prowadzenia działalności opodatkowanej oraz będą używane do prowadzenia działalności opodatkowanej w nowopowstałej spółce komandytowej. Wartość opisanego wyżej aportu została uwzględniona w deklaracji VAT za miesiąc lipiec 2008 w rubryce 20 jako dostawa towarów zwolniona od podatku. W miesiącu lipcu 2008 r. został podpisany akt założycielski spółki komandytowej wpisanej do rejestru sądowego w styczniu 2009 roku i która nie rozpoczęła jeszcze działalności - po części również z uwagi na nieuregulowaną, z powodu sprzecznych opinii, sytuację dotyczącą kwoty podatku VAT związanej z aportem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00