Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2009, sygn. IPPB1/415-59/09-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-59/09-2/ES

Czy Wnioskodawca może uznać za swój koszt uzyskania przychodu jego udział w zapłaconych składkach na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosownie do udziałów w zyskach spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19.01.2009 r. (data wpływu 26.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społecznejest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zarówno w roku 2008 jak i 2009 spółka A. s.c. Tomasz U. Marek O. (w której Tomasz U. jest wspólnikiem) z siedzibą w W. została zgłoszona jako płatnik składek ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za wspólników spółki. Przez pewną część okresu czasu o którym mowa (tj. do końca listopada 2008 r.) jeden ze wspólników (Tomasz U.) korzystał z preferencyjnej stawki składek na ubezpieczenia społeczne (Ubezp. Społ.) i był zwolniony ze składki na fundusz pracy i gwarantowanych świadczeń pracowniczych (EP i FGŚP). Udział w kosztach i zyskach spółki każdego ze wspólników wynosił 50%. Ponieważ spółka była płatnikiem składek (opłacane one były z rachunku spółki cywilnej) zatem każdy ze wspólników partycypował w tych kosztach stosowanie do udziałów określonych umową spółki. Wspólnicy postanowili, że opłacone przez spółkę składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zaliczone zostaną bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów odpowiednim wpisem do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na podstawie wystawionego dowodu księgowego w dacie opłacenia składek. Opłacone składki stanowić zatem będą koszt uzyskania przychodu poszczególnych wspólników stosownie do ich udziału w kosztach i zyskach spółki, a zatem dokładnie w takiej proporcji w jakiej faktycznie partycypowali w tych wydatkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00