Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2009, sygn. IPPP2/443-108/09-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-108/09-2/AZ

podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia/importu usług doradczych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2009 r. (data wpływu 02 lutego 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia/importu usług doradczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia/importu usług doradczych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podmiotem zależnym od brytyjskiego funduszu inwestującego na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (Fundusz). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Udziały w Spółce zostały nabyte przez spółkę C., należącą do grupy kapitałowej w którym podmiotem dominującym jest Fundusz w celu przeprowadzenia inwestycji na rynku polskim. Spółka miała dokonać akwizycji pakietu czternastu nieruchomości komercyjnych należących do E. Sp. z o.o. (po nabyciu przez Wnioskodawcę spółka ta zmieniła nazwę na B.). W związku z wyraźną preferencją udziałowca B. powyższa transakcja nie została przeprowadzona w drodze nabycia przedsiębiorstwa B. (obejmującego wspomniane 14 nieruchomości komercyjnych - centrów handlowych) lecz poprzez nabycie przez Wnioskodawcę 100% udziałów w B. Częścią transakcji nabycia B. była również spłata dotychczasowych wierzycieli B. przez Spółkę. W związku z nabyciem udziałów Spółka, po uzyskaniu pisemnej zgody B., zapłaciła na rzecz Banku H. i E. przysługujące tym podmiotom należności z tytułu udzielonego B. kredytu oraz pożyczki. Na skutek spłaty należności przysługujących wierzycielom z tytułu kredytu i pożyczki (H. i E.) nastąpiła subrogacja wierzycieli (tzw. wstąpienie w prawa zaspokojonego wierzyciela), o której mowa w art. 518 Kodeksu cywilnego (k.c). Tym samym poprzez spłatę wierzytelności z tytułu kredytu i pożyczki Spółka stała się wierzycielem B. Nabycie udziałów oraz spłata zadłużenia (Transakcja) finansowane było kredytem udzielonym Wnioskodawcy przez B. Jak wskazano powyżej intencją Spółki było nabycie nieruchomości składających się na przedsiębiorstwo B. Ponadto, biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca finansował nabycie udziałów z kredytu udzielonego przez B, po Transakcji musiał obsługiwać kredyt od B a jednocześnie działalność operacyjna i przepływy finansowe generowane były przez B., co powodowało trudności w obsłudze tego Kredytu (wymagało udzielania pożyczek przez B. na rzecz Wnioskodawcy). Biorąc pod uwagę powyższe Spółka podjęła czynności mające na celu uproszczenie struktury kapitałowej - tj. połączenie z B. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h) przez przejęcie majątku tej spółki. W październiku 2008 r. proces łączenia Spółki z B. został zakończony a w jego wyniku cały majątek B. (obejmujący w szczególności 14 nieruchomości komercyjnych) został przeniesiony na Spółkę. B. została zaś wykreślona z rejestru przedsiębiorców i zakończyła byt prawny. Połączenie nastąpiło bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, ponieważ posiadała ona przed połączeniem 100% udziałów w B. Zamiarem Spółki związanym z połączeniem było nabycie przedsiębiorstwa B. a w szczególności nieruchomości wchodzących w jego skład, które od listopada 2008 r. są wykorzystane w działalności Wnioskodawcy - w szczególności obejmującej wynajem powierzchni handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00