Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2009, sygn. IPPP1-443-2041/08-2/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-2041/08-2/BS
Czynność polegająca na sprzedaży wierzytelności własnych na rzecz firmy windykacyjnej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.11.2008 r. (data wpływu 12.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży własnych wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12.11.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży własnych wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka zamierza podpisać umowę z firmą windykacyjną i dokonywać sprzedaży na rzecz firmy windykacyjnej wierzytelności własnych w stosunku do osób fizycznych i prawnych wynikających z zawarcia przez te osoby ze Spółką lub podmiotem, którego Spółka jest następcą prawnym, umów o abonament (ich przedmiotem była sprzedaż usługi telewizji). Objęte sprzedażą będą te wierzytelności, które wynikają z rozwiązanych umów o abonament, i które są w całości wymagalne w stosunku do dłużników. Sprzedaż wierzytelności będzie następowała w oparciu o postanowienia umowy sprzedaży wierzytelności oraz w oparciu o postanowienia umowy szczegółowej sprzedaży wierzytelności, zawartych między Spółką a firmą windykacyjną. Umowa sprzedaży wierzytelności będzie miała charakter umowy ramowej regulującej ogólne zasady współpracy Spółki z firmą windykacyjną w zakresie sprzedaży wierzytelności. Natomiast każda umowa szczegółowa będzie wskazywała konkretne wierzytelności objęte sprzedażą na jej podstawie (w postaci załącznika do tej umowy), cenę ich sprzedaży, szczegółowe zasady sprzedaży wierzytelności w niej wymienionych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right