Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2009, sygn. IPPB1/415-1395/08-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1395/08-2/EC

Czy przychód/dochód uzyskiwany z tytułu udziału w zysku "N" należy zakwalifikować do przychodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, októrych mowa w art.17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osóbfizycznych i opodatkować zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 i art. 30a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2008 r. (data wpływu 19.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z tytułu udziału w zysku N jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z tytułu udziału w zysku N.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest wspólnikiem w N (dalej też Fundusz lub N), spółce nie mającej osobowości prawnej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii na podstawie L P A z 1907 r.

N jest funduszem typu p e, którego działalność polega na inwestowaniu w spółki (przede wszystkim kapitałowe) w regionie Europy Środkowej, a zwłaszcza w Polsce (Spółki Cele inwestycji). Zakłada się, iż okres inwestowania i zwrotu z inwestycji w jedną Spółkę - Cel Inwestycji trwa zazwyczaj około 5-6 lat. Czas trwania Funduszu został określony na 8 lat, z możliwością przedłużenia do 10 lat. Zasadą jest, iż N inwestuje w Spółki Cele Inwestycji poprzez zależne w 100% do Funduszu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (s a r l) zarejestrowane i mające siedzibę w Luksemburgu. Spółki te z kolei nabywają lub obejmują udziały lub akcje Spółek Celów Inwestycji. Po zakończeniu okresu inwestycji następuje wyjście z inwestycji, najczęściej poprzez zbycie przez należącą do Funduszu spółkę luksemburską udziałów/akcji w Spółce Celu Inwestycji. Głównymi wspólnikami Funduszu są instytucje finansowe, takie jak: N P E I S.A., Europejski Bank O i R czy l Bank ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00