Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2009, sygn. IPPP2/443-1725/08-2/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1725/08-2/IK

obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca. Obowiązek podatkowy od zapłaconych zaliczek przez leasingobiorcę Kursy walut do przeliczenia na złote w rozliczeniu transakcji dla celów podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2008r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia powstania momentu obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia powstania momentu obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski i jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce. Przedmiotem działalności, jest przede wszystkim leasing środków transportu oraz maszyn i urządzeń. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje transakcji z kontrahentami będącymi zarejestrowanymi podatnikami VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Są oni podatnikami nieposiadającymi siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz nie rozliczyli podatku należnego z tytułu przedmiotowych dostaw na terytorium kraju. Spółka nabywa od kontrahentów towary wraz z montażem/instalacją z próbnym uruchomieniem lub bez niego z przeznaczeniem tych towarów do leasingu. Instalacja wykracza poza zakres prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Transakcje te w oparciu o art. 22 ust. 1 pkt 2 oraz art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowią dla Spółki, dostawę towarów dla których podatnikiem jest nabywca. Bywają przypadki, kiedy płatność za dostawę tych towarów jest realizowana zaliczkowo przez Spółkę. W niektórych przypadkach Wnioskodawca otrzymuje f-ry zaliczkowe jeszcze przed zapłatą zaliczki. Bywają także sytuacje, kiedy leasingobiorca jako korzystający wypłaca zaliczkę dostawcy na poczet dostawy towarów Płatności dokonywane bezpośrednio przez leasingobiorców (użytkowników) są zaliczane jako wpłaty na podstawie stosownych dokumentów cesji praw do zaliczki, bądź też zapisów w kontrakcie. Termin przelania praw do zaliczki jest dokładnie określany. W większości przypadków kontrahent wystawia fakturę po dostarczeniu towarów jeszcze przed fizycznym dostarczeniem towarów do Polski lecz przed dokonaniem instalacji, a także przed dokonaniem płatności za towar. Spółka informuje, iż prawo do rozporządzania towarem jako właściciel przechodzi w przedmiotowym stanie faktycznym na rzecz Spółki w momencie wydania towaru. Każdorazowo Spółka odnosząc się do szczegółowych zapisów w kontrakcie jest w stanie określić moment wydania towaru. Czynności dokumentuje podpisany trójstronny protokół odbioru. Należy zaznaczyć, że czas od przywiezienia towaru do Polski do momentu podpisania protokołu odbioru może wynosić nawet kilka miesięcy. Jest to związane nieraz z długim procesem samego montażu oraz testowaniem prawidłowego działania maszyn. Wynagrodzenie kontrahenta z tytułu omawianych transakcji dostawy towarów oraz z montażem realizowanej na rzecz Spółki wyrażane jest w walutach obcych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00