Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2009, sygn. IPPP2/443-1603/08-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1603/08-2/SAP
Prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż przy dostawach dokonywanych przez Spółkę (jako komisanta) na rzecz krajowych odbiorców (osób trzecich) podstawą opodatkowania tej czynności będzie kwota należna z tytułu dostawy towarów pomniejszona o kwotę podatku, zaś podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będzie kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.10.2008 r. (data wpływu 29.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz ustalenia podstawy opodatkowania jest prawidłowe,
- powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powstania obowiązku podatkowego oraz ustalenia podstawy opodatkowania.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji na terytorium Polski produktów do hydroizolacji budynków i budowli. Dostawcami produktów dla Spółki są bezpośrednio ich producenci, spółki z siedzibą w Hiszpanii oraz Belgii, będące podatnikami podatku od wartości dodanej zarejestrowanymi w kraju swojej siedziby dla potrzeb przeprowadzania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Sprzedawane przez Spółkę towary są dostarczane z terytorium Belgii oraz Hiszpanii, tj. państw należących do Unii Europejskiej. Spółka planuje dokonanie zmiany sposobu rozliczeń ze swoimi zagranicznymi dostawcami poprzez zawarcie z nimi umowy komisu sprzedaży. Na podstawie powyższej umowy Spółka jako komisant prowadzić będzie na terytorium Polski sprzedaż towarów na rachunek komitenta (dostawców z Belgii oraz Hiszpanii), ale w imieniu własnym. W celu umożliwienia prawidłowego wykonania umowy komitent dostarczy Spółce swoje produkty do należącego do Spółki magazynu położonego na terytorium Polski, przy czym towary te będą w dalszym ciągu stanowiły własność komitenta. Spółka jako komisant będzie dokonywała sprzedaży towarów we własnym imieniu na terytorium kraju po cenach ustalonych przez komitenta (ceny te nie będą ustalone w momencie przekazania towarów Spółce do magazynu prowadzonego na podstawie umowy komisu sprzedaży). Wynagrodzenie Spółki z tytułu świadczenia usługi komisu stanowić będzie prowizja wyliczana wg, stawki procentowej od rzeczywistej ceny uzyskanej ze sprzedaży towarów. Spółka będzie dokonywała rozliczenia z komitentem z tytułu uzyskanej ceny sprzedaży towarów, przekazując te kwoty komitentowi pomniejszone o kwotę należnej Spółce prowizji komisowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right