Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2009, sygn. IBPBI/1/415-696/09/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-696/09/AB
Skutki podatkowe wypłacenia udziału kapitałowego wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 25 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia udziału kapitałowego wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia udziału kapitałowego wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Od 2001 roku Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia, na mocy ustawy, ze spółki cywilnej działającej od 1998 r. W trakcie uczestnictwa w spółce, wspólnicy, od roku 1998, nie korzystali w pełni z uprawnienia, jakie daje im art. 52 ustawy kodeks spółek handlowych, czyli podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Pomimo tej okoliczności, wspólnicy wpłacali miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu zysku wypracowanego przez spółkę, po jego podziale w proporcjach, wynikających z umowy spółki. Na uwagę zasługuje fakt, iż opodatkowywane zostawały wówczas przychody, które nie zostały faktycznie przez wnioskodawcę (oraz innych wspólników) otrzymane. Z uwagi na fakt, że w trakcie trwania spółki istniały obowiązki publicznoprawne po stronie wspólników, dotyczące zarówno powyższych zaliczek na podatek dochodowy, jak i inne, związane przykładowo z obowiązkiem opłacania składek ZUS, wspólnicy pobierali częściowo zysk spółki w wysokości niezbędnej do wywiązywania się z powyższych obowiązków, powiększony o inne niezbędne potrzeby. Niemniej jednak zysk ten nigdy nie był pobierany w całości, lecz w nieznacznej części. Reszta zysku (po odliczeniu pobranych zaliczek) pozostawała w majątku spółki, zgodnie z treścią art. 28 kodeksu spółek handlowych, jako mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza wystąpić ze spółki z żądaniem wypłaty wypracowanej przez okres kilku lat na jego rzecz niepobranej części zysków, w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy spółki, korzystając z uprawnienia wyrażonego w powołanym art. 52 kodeksu spółek handlowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right