Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2009, sygn. IBPBII/1/415-733/09/MCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-733/09/MCz
Czy podatnik mający na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne związane z jego odpłatnym przelotem samolotem i pobytem zagranicą w sanatorium oraz korzystaniem z zabiegów rehabilitacyjnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 07 września 2009r. (data wpływu do tut. Biura - 21 września 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przez podatnika mającego na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne związanych z:
- odpłatnym przelotem samolotem i pobytem w sanatorium za granicą oraz korzystaniem z zabiegów rehabilitacyjnych jest prawidłowe,
- zakupem leków i sposobem przeliczania wydatków rehabilitacyjnych poniesionych w walutach obcych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 września 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia wydatku poniesionego na cele rehabilitacyjne.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :
Córka wnioskodawczyni, zgodnie z posiadanym orzeczeniem, jest osobą zaliczoną do lekkiego stopnia niepełnosprawności symbol niepełnosprawności 07 F, 11-I. Cierpi ona na chorobę Duhringa, łuszczycę monetowatą rozsianą po całym ciele oraz atopowe zapalenie skóry. W 2009r. córka wnioskodawczyni była leczona za granicą w Izraelu. Pobyt za leczenie wnioskodawczyni opłaciła w polskim biurze zajmującym się wyjazdami rehabilitacyjno-leczniczymi. Ponieważ córka jest niepełnoletnia (ma 17 lat) wyjazd był opłacony na dwie osoby. Koszt, który wnioskodawczyni poniosła za pobyt córki wyniósł 2040 zł. Ponadto wnioskodawczyni zapłaciła za bilet lotniczy córki w wysokości 1635,54 zł. Jak również poniosła wydatki za jej zabiegi lecznicze w wysokości 550 dolarów USA, z których córka korzystała podczas pobytu w sanatorium w Izraelu, udokumentowane rachunkiem wystawionym na córkę. Wydatki te wnioskodawczyni chciałaby odliczyć w zeznaniu rocznym w ramach załącznika PIT-O. Kwotę 550 dolarów USA wnioskodawczyni zamierza przeliczyć na złote stosując kurs waluty z dnia wystawienia rachunku. Ponadto ze względu na niedostępność leków potrzebnych do leczenia córki, recepty wystawione przez lekarza prowadzącego wnioskodawczyni realizuje w Niemczech, dzięki uprzejmości znajomych. Nie otrzymuje jednak stamtąd rachunku imiennego a jedynie paragon. Wnioskodawczyni chciałaby koszty za leki córki również odliczyć od dochodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right