Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2009, sygn. IBPBII/1/415-784/09/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-784/09/ASz
Czy wnioskodawca może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w związku z zakupem samochodu osobowego używanego na zabiegi rehabilitacyjne?
Czy wnioskodawca musi udokumentować używanie samochodu na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 06 października 2009r. (data wpływu do Organu- 08 października 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystaniaz ulgi rehabilitacyjnej:
- w części dotyczącej zakupu samochodu VW Golf Combi - jest nieprawidłowe,
- w części dotyczącej udokumentowania wydatków poniesionych tytułem używania samochodu na zabiegi lecznicze - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 października 2009r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu zakupu samochodu osobowego oraz używania samochodu na zabiegi lecznicze.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie faktyczne:
Wnioskodawca wychowuje dziecko, które od 4-go miesiąca życia jest niepełnosprawne w stopniu znacznym. Córka obecnie ma 16 lat jest niepełnosprawna ruchowo w stopniu znacznym i intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Od dwóch lat nie chodzi, wymaga całkowitej opieki osób drugich. Porusza się na wózku inwalidzkim. Jest cały czas rehabilitowana. Codzienne dowożenie jest bardzo uciążliwe i wymaga dużego wysiłku. Córka choruje na padaczkę. Wnioskodawca w ubiegłym roku w ramach pilotażowego programu Sprawny Dojazd otrzymał pomoc ze środków PFRON w wysokości 28 080zł na zakup samochodu VW Golf-Combi; resztę kwoty czyli 43 520zł zapłacił sam. Zakup samochodu znacznie pomógł w codziennym dowożeniu dziecka na rehabilitację i ułatwił wykonywanie codziennych czynności życiowych. Wnioskodawca używa tego samochodu na dojazdy z córką na zabiegi lecznicze tj. operacje głowy (13 operacji), kontrole, konsultacje i rehabilitacje. Wnioskodawca codziennie zabiera wózek inwalidzki, by móc z córką dojechać na rehabilitację. Samochód w wersji Combi jest przystosowany do przewozu wózka inwalidzkiego zwykłego lub elektrycznego o wadze 80 kg. Zakup samochodu odliczony został w zeznaniu za w 2008r. w części dotyczącej wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Wg Urzędu Skarbowego zakup tego samochodu nie podlega odliczeniu; w związku z tym składana była korekta zeznania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right