Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2009, sygn. IBPP2/443-517/09/RSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-517/09/RSz

czy firma budowlana jako nabywca ma prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 22% zawartego w wystawionej fakturze

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2009r. (data wpływu 2 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy firma budowlana jako nabywca ma prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 22% zawartego w wystawionej fakturze jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy firma budowlana jako nabywca ma prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 22% zawartego w wystawionej fakturze.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma budowlana zawarła umowę przedwstępną na zakup gruntów niezabudowanych z zamiarem sukcesywnego zakupu do końca 2010r. kilkudziesięciu działek. W obawie o decyzję urzędu o naliczenie podatku VAT od dokonywanej sprzedaży, która odbywać się będzie sukcesywnie, przed dokonaniem pierwszej transakcji sprzedający grunty zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Po sprzedaży pierwszej działki firma budowlana otrzymała fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 22%.

Po zapoznaniu się z dokumentacją ww. gruntu okazało się, ze sprzedający nabył w 2004r. udział w gruncie rolnym w wysokości 56/100 od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Następnie dokonano podziału tego gruntu na dwie duże działki. W 2007 roku zawarł umowę zniesienia współwłasności i nabył na własność w zamian za dopłatą od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej jedną z podzielonych działek. W Akcie Notarialnym nabycia tej działki wynika, że w Decyzji Prezydenta Miasta z 2006r. o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje zapis, że wymieniona działka jest położona na terenach ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej, w terenach usług oraz terenach lasów. W marcu 2009 roku Urząd Miasta wydał decyzję zatwierdzającą projekt podziału nieruchomości na działki, a z postanowienia Prezydenta Miasta ze stycznia 2009 roku wynika, że w planie zagospodarowania przestrzennego działki te położone są w terenach ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej. Natomiast w zawiadomieniu o zmianach w danych ewidencji gruntów z kwietnia 2009 roku jest zapis w określeniu konturów użytków i klas gleboznawczych jako grunty orne. W tym momencie pojawiają się wątpliwości, czy grunty te należy zakwalifikować jako grunty budowlane, czy jeszcze jako grunty rolnicze korzystające ze zwolnienia z VAT a w takim przypadku firma budowlana, mimo naliczonego podatku VAT 22% na otrzymanej fakturze, nie miałaby prawa do odliczenia podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00