Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2009, sygn. IBPBI/2/423-901/09/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-901/09/PP
Czy Spółka w sytuacji ustanowienia nieodpłatnej służebności przesyłu powinna ustalić przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, który został złożony osobiście w Organie 30 lipca 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 lipca 2009r. został złożony osobiście w Organie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Przedmiotem działalności Spółki jest w szczególności zakup, wytwarzanie, przetwarzanie i dystrybucja energii cieplnej, eksploatacja urządzeń ciepłowniczych, rekonstrukcja i modernizacja systemów ciepłowniczych, wydawanie zapewnień dostaw ciepła oraz warunków podłączenia do sieci cieplnej. W związku z wykonywaną działalnością gospodarczą Spółka zmuszona jest do wkroczenia na teren prywatny, celem umiejscowienia instalacji ciepłowniczej w nieruchomości gruntowej. Po dokonanym montażu może zaistnieć potrzeba wejścia na teren nieruchomości obciążonej celem wykonania niezbędnej konserwacji, napraw, remontów i modernizacji. Przeprowadzenie i montaż instalacji ciepłowniczej wiąże się ze znacznymi kosztami, w tym związanymi z ewentualnym wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości gruntowej (obciążonej). Kwestia wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu najczęściej jest ustalana w drodze wzajemnego porozumienia stron, udokumentowana umową sporządzoną w formie aktu notarialnego. Na podstawie porozumienia strony umowy albo ustalają wysokość wynagrodzenia albo rezygnują z jego ustalenia. W praktyce zatem mamy do czynienia zarówno z odpłatnym, jak i nieodpłatnym charakterem służebności przesyłu. W przypadku nie ustalenia wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, Spółka teoretycznie powinna samodzielnie naliczać, w oparciu o wartość rynkową wartość przyjętą w umowach tego samego rodzaju prawdopodobną wysokość wynagrodzenia i traktując ją jako wartość nieodpłatnego świadczenia doliczać do podstawy opodatkowania, naliczając przy tym stosowny podatek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right