Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2009, sygn. IBPBII/1/415-303/09/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-303/09/MCZ

Czy wartość ponoszonych przez pracodawcę zryczałtowanych opłat za obowiązkowe i dodatkowe świadczenia medyczne stanowić będzie przychód pracownika oraz, czy pracodawca powinien uwzględniać wartość tych świadczeń przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy pobieranych od wynagrodzenia pracowników?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 31 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • zasad opodatkowania obowiązkowych świadczeń medycznych na rzecz pracowników - jest prawidłowe,
  • zasad opodatkowania dodatkowych świadczeń medycznych na rzecz pracowników jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania obowiązkowych i dodatkowych świadczeń medycznych na rzecz pracowników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca wnioskodawcą zamierza zawrzeć umowę z podmiotem uprawnionym do świadczenia usług medycznych. Przedmiotem umowy jest świadczenie przez zleceniobiorcę na rzecz wskazanych przez zleceniodawcę osób uprawnionych, nieinwazyjnych świadczeń zdrowotnych w tym świadczeń zdrowotnych z zakresu medycyny pracy, służących zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz wykonywanie innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia, w tym badań diagnostycznych, jak również pozostawanie w gotowości do świadczenia wyżej wymienionych świadczeń na rzecz osób uprawnionych w okresie obowiązywania umowy oraz przeprowadzenia badań wstępnych kandydatów do pracy u zleceniodawcy. Umowa - pakiet medyczny - obejmuje wybraną grupę pracowników tj. wszystkich pozostałych poza wyższą kadrą kierowniczą. Placówka medyczna otrzymuje wynagrodzenie jako miesięczny ryczałt kwotowy, zależny od przedziału w jakim mieści się liczba pracowników uprawnionych do korzystania ze świadczeń medycznych (bez względu na to czy ww. pracownik korzysta w danym miesiącu ze świadczeń zdrowotnych). Ryczałt ten płatny jest za jeden miesiąc i jego wartość jest ustalona dla określonego przedziału osób uprawnionych. Wysokość wynagrodzenia ryczałtowego jest stała i niezależna od liczby faktycznie wykonanych świadczeń zdrowotnych na rzecz osób uprawnionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00