Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2009, sygn. IBPBII/2/415-300/09/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-300/09/HS
Czy otrzymane na mocy ugody pozasądowej odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 19 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania za pogorszenie warunków zamieszkiwania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest właścicielką mieszkania własnościowego w K, od czterdziestu kilku lat. Okna i balkony tego mieszkania, podobnie jak kilkudziesięciu sąsiadujących w tej kamienicy mieszkań wychodziły na duży zadrzewiony zieleniec wykorzystywany na ogródek jordanowski, tak bowiem zaprojektowano wówczas elewację frontową budynku. W 1994r. sąsiadującą parcelę przejęła spółka celem zabudowania jej apartementowcem mieszkalnym co spowodowałoby ogromne pogorszenie warunków życia i wartości mieszkań spółdzielczych. Mieszkańcy i Spółdzielnia Mieszkaniowa wspierani przez Polski Klub Ekologiczny prowadzili wiele działań przeciwko planom zabudowy. Miały przez to miejsce protesty, interwencje, sprzeciwy i procesy. Zmieniały się trzykrotnie projekty zagospodarowania, zmienił się też właściciel działki. W końcu, po 13 latach walk właściciele mieszkań zgodzili się wraz ze Spółdzielnią na cofniecie sprzeciwów i procesów, gdy nowy właściciel zaproponował zawarcie ugody, w której zapłaci każdemu z poszkodowanych przez zabudowę właścicieli mieszkań odszkodowanie za pogorszenie warunków zamieszkiwania i symboliczną (zdaniem Wnioskodawczyni i innych właścicieli mieszkań) rekompensatę za znaczne obniżenie ich wartości. Były to kwoty rzędu kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wnioskodawczyni, będąc najwięcej poszkodowaną zacienieniem dopływu słońca i zasłoną z prawie głuchego muru, miała otrzymać 104.000,00 złotych. Przed podpisaniem indywidualnego zobowiązania i zgody Wnioskodawczyni uzyskała od przedstawiciela inwestora zapewnienie, że kwota przewidziana w umowie ugody nie będzie opodatkowana. Takiej też informacji udzielali telefonicznie pracownicy urzędu skarbowego Wnioskodawczyni i jej sąsiadom zawierającym ugodę. Gdyby Wnioskodawczyni wiedziała, że odszkodowanie ma być obłożone podatkiem, nie zgodziłaby się na tak niską kwotę, która nawet bez obniżenia o podatek nie może zrównoważyć szkód jakie Wnioskodawczyni ponosi i poniesie (i jej następcy) w przyszłości, gdyby zrezygnowała z mieszkania. A przecież w bardzo pogorszonych warunkach (bez słońca, bez dotychczasowego przewiewu, bez widoku pięknej zieleni) Wnioskodawczyni musi mieszkać do końca życia. Obecnie, jak się dowiedziała, nawet Trybunał Konstytucyjny oceniał w swoich wyrokach przepisy art. 21 ustawy o podatkach bardzo krytycznie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right