Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2009, sygn. IBPP2/443-49/09/LŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-49/09/LŻ
Prawo do skorygowania podatku VAT co do należności uznanej jako nieściągalna
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2009r. (data wpływu 20 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie prawa do skorygowania podatku VAT co do należności uznanej jako nieściągalna jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorygowania podatku VAT co do należności uznanej jako nieściągalna.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo w formie spółki jawnej. Fakturą sprzedaży z dnia 23 sierpnia 2005r. objęta została dostawa towaru dla firmy będącej w momencie dokonywania dostawy czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz niebędącej w postępowaniu upadłościowym ani likwidacyjnym. Faktura sprzedaży została ujęta w przychodach Spółki, stanowiąc część obrotu opodatkowanego oraz wykazana w deklaracji VAT-7. Należność wynikająca z przedmiotowej faktury nie została uregulowana sprzedawcy. Wobec powyższego podjęte zostały próby wyegzekwowania należności. Postanowieniem z dnia 4 marca 2008r. został wydany w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty. Egzekucja należności okazała się jednak bezskuteczna i postanowieniem komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym z dnia 12 września 2008r. umorzono egzekucję sądową. Wobec takiego stanu sprawy wystąpiono do właściwego organu podatkowego zgodnie z siedzibą dłużnika o potwierdzenie czy podatnik-dłużnik jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT. Zaświadczenie potwierdzające fakt bycia czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wydane zostało w dniu 3 listopada 2008r. Pismem z dnia 25 listopada 2008r. (wysłane w dniu 27 listopada 2008r.) poinformowano dłużnika o uznaniu wierzytelności jako nieściągalnej wzywając jednocześnie do uregulowania wierzytelności w jakiekolwiek formie w terminie 28 dni pod rygorem skorygowania podatku należnego. Przesyłka została awizowana i uznana jako doręczona w dniu 7 grudnia 2008r. Dłużnik nie uregulował w terminie 28 dni przedmiotowej należności w jakiejkolwiek formie. W dniu 1 grudnia 2008r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług dotycząca również art. 89a i 89b tejże ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right