Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2009, sygn. IBPP3/443-871/08/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-871/08/PK

opodatkowanie wniesienia aportu do spółki oraz korekty podatku VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2008r. (data wpływu 8 grudnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki oraz prawa do odliczenia podatku VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki oraz prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Jawna zajmująca się działalnością poligraficzną, w związku z koniecznością modernizacji parku maszynowego dokonała zakupów maszyn i urządzeń poligraficznych. W chwili obecnej planuje zmianę formy prawnej prowadzonej aktywności gospodarczej w ten sposób, że do nowozawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesie aport obejmujący park maszynowy, w tym maszyny i urządzenia, które zostały nabyte i w związku z powyższym został odliczony podatek VAT. Wydatki dotyczące zakupu maszyn poniesione były zatem w związku z działalnością opodatkowaną więc spółka zasadnie pomniejszyła podatek należny o podatek naliczony zawarty w fakturach zakupowych dotyczących tych przedmiotów. Wspólnicy podjęli decyzję o utworzeniu celowej spółki z o.o. która po zawiązaniu będzie prowadziła działalność poligraficzną, a raczej ją kontynuowała. Spółka Jawna zamierza wnieść aportem do nowo powstałej spółki działającej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością cały park maszynowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00