Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2009, sygn. IBPBI/1/415W-75/08/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415W-75/08/AB

Skutki podatkowe czynności odpłatnego zbycia udziałów, jako ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej

W odpowiedzi na wezwanie Pana K. z dnia 11 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 15 grudnia 2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 28 listopada 2008 r. IBPB1/415-696/08/AB, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części w jakiej ograniczono jej zakres do skutków podatkowych wyłącznie odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.

Tutejszy organ podatkowy podtrzymuje przy tym swoje a wyrażone w ww. interpretacji indywidualnej stanowisko, iż przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 9 września 2008r.) stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa.

Wzywający w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa podnosi, że:

  1. Podstawowym błędem interpretacji jest przyjęcie, że całkowite wygaśnięcie źródła przychodów podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jest zdarzeniem uznawanym dla celów tego podatku za likwidację działalności gospodarczej przez tego podatnika. Jeżeli bowiem likwidację działalności gospodarczej rozumieć w znaczeniu, jakie temu określeniu przypisuje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej updf), a o takie znaczenie tego pojęcia chodzi wnioskodawcy, to stwierdzić trzeba, że żaden przepis prawa, a w szczególności przepisy zawarte w powołanej ustawie, nie upoważniają do uznania wygaśnięcia źródła przychodów z działalności gospodarczej za likwidację tej działalności.Organ wydający interpretację, przepisu tego też nie powołuje, poprzestając na pozbawionym prawnej treści stwierdzeniu, że takie wygaśnięcie uznaje się za likwidację. Oba omawiane pojęcia są wszakże na gruncie updf różnymi pojęciami i ich utożsamianie byłoby dopuszczalne tylko w razie podstawy prawnej dla takiej operacji, a tej brak. Z punktu widzenia zasad prawidłowej legislacji byłaby ona zresztą nieracjonalna; jeżeli dwa określenia mają oznaczać to samo, to w akcie prawnym używać należy jednego określenia, a nie dwóch. Użycie przez ustawodawcę w jednym akcie prawnym dwóch różnych określeń oznacza, że oznaczają one dwa różne pojęcia. Zdaniem wzywającego, zasadność przedstawionego w tym punkcie wezwania zarzutu do interpretacji potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. W tym miejscu powołuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2000 r. Sygn. akt I SA/Wr 2460/97.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00