Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2009, sygn. ITPP1/443-723/09/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-723/09/AJ

Dokumentowanie i opodatkowanie wypłacanych premii pieniężnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 29 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania oraz opodatkowania wypłacanych premii pieniężnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009 roku został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 października 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania oraz opodatkowania wypłacanych premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi handel hurtowy produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi. W ramach swojej działalności handlowej zamierza wypłacać nabywcom produktów leczniczych i wyrobów medycznych premie pieniężne. Wysokość premii zależna będzie od wielkości zrealizowanego obrotu oraz zapłaty w określonych terminach za nabyte towary. Nadmienić należy, że wypłacanie premii nie będzie miało związku z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym pomiędzy kupującym a sprzedającym (odpowiednia ekspozycja towarów, zakup towarów wyłącznie od wypłacającego premię, posiadanie określonego asortymentu czy reklamowanie towarów nabytych od wypłacjącego). Wypłacana premia nie jest żadną formą wynagrodzenia za jakiekolwiek zobowiązania kupującego w stosunku do wypłacającego premię. Zrealizowane i zapłacone w określonym terminie dostawy stanowią podstawę do wyliczenia premii. W planowanym systemie premiowania, wynagradzane będą terminy płatności oraz wysokość dokonanego w okresie rozliczeniowym obrotu. Wielkość obrotu powiązana z terminem płatności określa procentowy próg naliczania premii, która następnie naliczana jest procentowym wskaźnikiem od wartości obrotu zrealizowanego w określonych terminach zapłaty. W systemie tabelarycznym ustalone są progi obrotów oraz terminy zapłaty. Połączenie tych dwóch zdarzeń określa wyjściowy wskaźnik procentowy. Rozliczenia dokonywane są w terminach wynikających z umowy z kontrahentem, najczęściej stosowany termin to okres jednomiesięczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00