Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2009, sygn. ITPB1/415W-11/09, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415W-11/09
Czy wartość wierzytelności Wnioskodawcy w zakresie odnoszącym się do zwrotu sumy głównej pożyczek przekazanych uprzednio Spółce stanowić będzie dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w postaci wartości nominalnej udziałów w Spółce, objętych przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci tych wierzytelności?
W odpowiedzi na Pana wezwanie z dnia 23 lutego 2009 r. (data wpływu 25 lutego 2009 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2009 r. znak ITPB1/415-721/07/MM, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów, w wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu,
zmienia swoje stanowisko zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 17 lutego 2009 r. znak ITPB1/415-721/07/MM uznając stanowisko Wnioskodawcy dotyczące:
- przychodu z objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny
- kosztów uzyskania tego przychodu
- przychodu z odsetek od pożyczek
- za prawidłowe.
W dniu 27 listopada 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wierzycielem spółki z o.o. z tytułu zwrotu udzielonych tej spółce pożyczek wraz z należnymi odsetkami. Spółka nie posiada obecnie środków pozwalających na spłatę zadłużenia. W związku z powyższym rozważa możliwość podwyższenia kapitału spółki o kwotę odpowiadającą wartości posiadanych wierzytelności w drodze ustanowienia nowych udziałów, które objąłby Wnioskodawca wnosząc na ich pokrycie wkład niepieniężny w postaci wierzytelności przysługujących mu wobec Spółki o zwrot udzielonych uprzednio pożyczek wraz z odsetkami. W wyniku rozważanej operacji w Spółce doszłoby do wygaśnięcia wierzytelności, a Wnioskodawca w zamian za wierzytelności otrzymałby udziały w tej spółce, o łącznej wartości nominalnej, odpowiadającej sumie wierzytelności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right